Koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Wielu z nas zastanawia się zapewne nad kosztami związanymi z eksploatacją przydomowej oczyszczalni ścieków. Jakie opłaty są związane z użytkowaniem takiej oczyszczalni?

Poniżej przedstawiamy tabelę, która stanowi porównanie kosztów eksploatacji szamba oraz różnych rodzajów oczyszczalni, bo w zależności od tego czy zdecydujemy się na oczyszczalnie drenażową, biologiczną, czy na szwedzkie rozwiązanie polegające na pakietach biologicznych, koszty będą się różnić. 

 

  szambo oczyszczalnia drenażowa oczyszczalnia biologiczna oczyszczalnia na pakietach biologicznych
liczba wywozów w skali roku 24 1-2 1-4 (w zależności od modelu) 1
suma za wywóz (przy cenie 150 zł za wywóz) 3600 zł 150-300 zł 150-600 zł 150 zł
energia elektryczna brak brak 200 zł brak
biopreparat brak 100 zł 100 zł brak
serwis brak 100 zł 100 zł brak
suma za 1 rok użytkowania 3600 zł 450-600 zł 550- 1000 zł 150 zł

 

Jak widać na powyższej tabeli, koszty eksploatacji oczyszczalni ścieków są nieporównywalnie niższe od szamba, różnica to około 3000 zł za jeden rok eksploatacji. Zwrot takiej inwestycji, w zależności od wyboru rozwiązania, może nastąpić już w drugim roku użytkowania. 

Dwie ostatnie kolumny dotyczą oczyszczalni biologicznych, które oczyszczają wodę pościekową w 98-99%, co pozwala na ich odprowadzenie do oczek wodnych lub cieków. Taką wodę można również wykorzystywać przy podlewaniu i pracach gospodarczych. Przy standardowej oczyszczalni ścieków liczba wywozów osadu różni się w zależności od zastosowanego rozwiązania, można taki proces wydłużyć do 1 roku, poprzez zastosowanie dodatkowego zbiornika gnilnego. 

Najtańszą w eksploatacji jest oczyszczalnia na pakietach biologicznych. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, jedynym kosztem jest wywóz osadów raz w roku, nie ma tutaj zasilania zewnętrznego, ani biopreparatów, ponieważ cały proces odbywa się na specjalnie skonstruowanych pakietach biologicznych, a co najważniejsze, skuteczność oczyszczania jest bardzo wysoka.

ul. Kościuszki 70, Niegowonice

Napisz do nas: