Przydomowa oczyszczalnia ścieków a urlop

 

Wielu potencjalnych użytkowników przydomowych oczyszczalni słyszało, że dłuższa nieobecność w domu (np. podczas dwutygodniowego urlopu), źle wpływa na funkcjonowanie oczyszczalni. Jak jest naprawdę?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, zależy bowiem od rodzaju oczyszczalni i technologii oczyszczania, którą wybierzemy. Poniżej przyjrzymy się 3 rodzajom oczyszczalni:

1. Oczyszczalnie drenażowe – dłuższa nieobecność nie wpływa na funkcjonowanie oczyszczalni, ale po powrocie do domu warto dodać do zbiornika bioreaktorów, ponieważ bakterie bez stałego dopływu świeżych ścieków mogą obumierać. 

 

2. Oczyszczalnie biologiczne – te oczyszczalnie wymagają stałego dopływu prądu, dlatego podczas naszej nieobecności nie powinny być odłączane od źródła zasilania. Dotlenienie zbiornika jest niezbędne aby zachować prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni i utrzymanie flory bakteryjnej. Oczywiście kilkugodzinne braki dostawy prądu nie wpływają na funkcjonowanie oczyszczalni. Jeżeli oczyszczalnia będzie zasilana podczas naszej nieobecności, zachowa swoje funkcje. 

 

3. Oczyszczalnie na pakietach biologicznych – nie wymagają źródła zasilania zewnętrznego, opierają swoje funkcjonowanie na specjalnej szwedzkiej technologii. Są bezproblemowe, jeżeli chodzi o przerwy w dopływie świeżych ścieków – nie wymagają również żadnych bioreaktorów, także są one najwygodniejsze w obsłudze i nasz urlop nie stanowi dla ich funkcjonowania żadnej przeszkody. 

 

Podsumowując: nieważne na które rozwiązanie się zdecydujemy, każdy rodzaj oczyszczalni jest "odporny" na regularny brak dopływu ścieków. Dzięki temu przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być stosowane również na działkach rekreacyjnych. 

ul. Kościuszki 70, Niegowonice

Napisz do nas: