Oczyszczalnia drenażowa, osadnik gnilny – co to jest?

Drenażowe oczyszczalnie ścieków są chętnie wybierane przez klientów. Na ich popularność składa się konkurencyjna cena, która jest znacznie niższa aniżeli biologicznych oczyszczalni ścieków. Dodatkowo ich niewątpliwym atutem jest brak zasilania zewnętrznego i bezproblemowa eksploatacja (więcej o kosztach eksploatacji tutaj).

Na funkcjonowanie oczyszczalni drenażowej składają się dwa elementy: osadnik gnilny i oczyszczanie w systemie rozsączającym (może to być drenaż, tunele filtracyjne lub studnia chłonna).

Fot. Oczyszczalnia drenażowa

Osadnik gnilny to zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego. Musi być szczelny i posiadać odpływ do wspominanego wyżej systemu rozsączającego. To w osadniku gnilnym zachodzi wstępne oczyszczenie (określane również jako proces beztlenowy, ponieważ cały proces oczyszczania ścieków w zbiorniku odbywa się bez udziału tlenu). W tym procesie największe zanieczyszczenia opadają na dno zbiornika, gdzie następnie odbywa się ich fermentacja i rozkład na prostsze substancje. Ścieki przemieszczają się pod wpływem grawitacji w stronę wylotu, a odpowiednia wysokość wlotu i wylotu zbiornika sprawia, że ruch wody zachodzi bez udziału sił zewnętrznych. Odpowiednio dobrana wielkość zbiornika ma za zadanie utrzymać ścieki w procesie fermentacji przez kilka dni.

ul. Kościuszki 70, Niegowonice

Napisz do nas: