Tunele filtracyjne czy drenaż rozsączający – co wybrać?

W poprzednim artykule opisywaliśmy jak działa osadnik gnilny i co to jest. Kolej na systemy rozsączania. Poznajmy różnice między tunelami filtracyjnymi i drenażem rozsączającym.

Tunele filtracyjne są często wymieniane jako alternatywa dla tradycyjnych drenaży rozsączających. To popularne i chętnie wybierane przez klientów rozwiązanie. Z czego to wynika? Tunele filtracyjne pozwalają na zmniejszenie powierzchni miejsca potrzebnego do rozprowadzenia i oczyszczenia ścieków, dlatego doskonale sprawdzają się na działkach o stosunkowo małej powierzchni. Zmniejszenie powierzchni niezbędnej do instalacji systemu rozsączajacego pozwala także ograniczyć ilość kruszywa potrzebnego do zamontowania przydomowej oczyszczalni ścieków. 

Tunele filtracyjne a drenaż rozsączający – różnice

Aby dokładnie przedstawić różnice pomiędzy tunelami filtracyjnymi a drenażem rozsączającym, posłużymy się przykładem. Poniżej przedstawiamy tabele, w której uwzględnione zostały informacje pomocne przy wyborze optymalnego systemu rozsączającego.

Dwa warianty systemu rozsączania przy montażu przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4 osobowej rodziny:

tunele filtracyjne drenaż rozsączający
długość  7,2 m (6 modułów, każdy o długości ok. 1,2 m) 30 metrów(dwie nitki po 15 metrów)
grunt o dobrej przepuszczalności np. piasek grunt o dobrej przepuszczalności np. piasek
łączny koszt kruszywa ok. 30 zł* ok. 150 zł*
grunt o słabej przepuszczalności np. glina grunt o słabej przepuszczalności np. glina
łączny koszt kruszywa ok. 250 zł* ok. 900 zł*

*Szacunkowe dane

Jak widać w powyższym zestawieniu, koszty kruszywa w przypadku tuneli filtracyjnych są znacząco niższe. Dodatkowym atutem tuneli filtracyjnych jest ich dłuższa żywotność.

ul. Kościuszki 70, Niegowonice

Napisz do nas: