Czy z przydomowej oczyszczalni śmierdzi?

Najczęściej w takim wypadku posądza się firmę montującą lub producenta oczyszczalni o błąd. Jednak problem może tkwić w innych aspektach, które warto zweryfikować i poprawić. Jakie to aspekty?

  1. Pion wentylacyjny kanalizacji – pion powinien być wyprowadzony 1 metr ponad połać dachu, jego średnia powinna wynosić 110 mm.

    Mimo tej prostej i powszechnie znanej zasady, często można spotkać zwężanie pionu do 50 mm lub zakończenia go pod połacią dachu. Niestety takie rozwiązanie nie zapewnia odpowiedniego ciągu. Jeżeli chcemy aby nasza oczyszczalnia poprawnie działała, musimy zadbać o odpowiednio zamontowany pion wentylacyjny. W tym, celu:

    a.) Jeżeli jesteśmy na etapie budowy, pamiętajmy o tym aby nie zwężać pionu i nie dajmy się się zwieść fachowcom, którzy proponują inne rozwiązania.

    b.) Jeżeli nasz dom już stoi, często nie sposób poprawić błędu bez znacznych kosztów. Alternatywą dla zwiększania kosztów może być poprowadzenie pionu wentylacyjnego po ścianie budynku.

  2. Syfony – w starym budownictwie możemy napotkać na nieszczelne syfony. Należy również pamiętać, że woda z kanalizacji nieużywanej może odparować, dlatego warto raz na jakiś czas puścić wodę, aby nie doprowadzić do sytuacji w której nasz syfon będzie pusty. Częstym błędem może być również niezastosowanie syfonu przy odpływie urządzeń użytku domowego, takich jak pralka.

  3. Szczelność przyłączy kanalizacyjnych – ta zasada wydaje się oczywista, ale jeżeli pomimo zasyfonowania w domu odczuwamy jakiś zapach, może to mieć związek z brakiem szczelności naszej kanalizacji.

  4. Bakterie – w oczyszczalniach drenażowych należy je regularnie wsypywać, w oczyszczalniach biologicznych nie ma takiego wymogu, zazwyczaj wystarczy je zaszczepić przy rozruchu (o ile oczyszczalnia tego wymaga). Brak stosowania lub nieregularne stosowanie bakterii może wpływać na florę bakteryjną w osadniku gnilnym, a w konsekwencji odbijać się na zapachach jakie wydostają się z przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jeśli zadbamy o odpowiednio poprowadzony pion wentylacyjny kanalizacji, zamontujemy syfony, zadbamy o szczelność przyłączy i bakterie w oczyszczalni, z przydomowej oczyszczalni ścieków nie powinno śmierdzieć – zarówno w domu jak i na działce.

Jeżeli przy oczyszczalni biologicznej odczuwamy taki zapach, może to wynikać z jej nieprawidłowego funkcjonowania – należy wtedy zwrócić się do serwisanta lub samodzielnie zweryfikować działanie naszej przydomowej oczyszczalni ścieków.  

ul. Kościuszki 70, Niegowonice

Napisz do nas: